Loka pri Žusmu:
Dobrina:
Dobrina je kraj, ki leži pod pobočjem Žusma. Prebivalci tega kraja se preživljajo v manjši obliki s kmetijstvom, večina pa je zaposlenih v bližnjih večjih krajih (Šentjur, Štore in Celje).
Legenda pravi, da so zdravilno vodo našli grajski lovci. Ko so lovili v revirjih Košnice in Dobrine, je enemu od grajskih postalo slabo. Po snegu so ga vlekli proti cesti v Dobrino, od koder bi ga s konji spravili v Žusemski grad. V velikem snegu so zagledali zaplato kopnega in vodo, ki ni bila zmrznjena. Bolniku so dali piti veliko te vode. Kmalu mu je odleglo.
Še veliko zgodb o čudežni ozdravitvi ljudi, ki so pili to vodo je nastalo pozneje. Po teh legendah, ki predstavljajo najstarejše podatke o zdravilnosti vode v Dobrini je nastalo ime GRAJSKI VRELEC DOBRINA.
Naselje Dobrina je odlično izhodišče za pohod na bližnji Žusem, ki se nahaj na 669 m visoki vzpetini, na kateri stojita dve cerkvici, prva je župnijska cerkev sv. Valentina, druga pa preko 700 let stara podružnična cerkev sv. Jakoba, ki hrani dragocene freske iz 15. in 16. stoletja ter lestence iz domače glažute. V bližnjem zaselku Tinje se nahaja arheološko najdišče Tinje in ostanki pogreznjenega gradu Žamerk. Tu so bili najdeni predmeti iz poznoantičnega in zgodnjeslovanskega obdobja. V Javoršici je še ohranjena partizanska bolnišnica.
Društvo IZVIRI Dobrina je bilo ustanovljeno leta 1996 z namenom ohranjanja in oživitve kulturne in naravne dediščine kraja Dobrine, ki leži na južnem pobočju Žusma, jugovzhodno od Šentjurja v istoimenski občini.
V naselju Dobrina je izvir zdravilne vode. Vsako leto društvo organizira tradicionalni prireditvi: Valentinov nočni pohod (februar) in folklorno prireditev “Ohranimo kulturno dediščino naših babic in dedkov” (julij).
Po obronkih Žusma imamo označeni tri pohodniško sprehajalni poti: Turistična zanka, Po sončnih obronkih Žusma ter najnovejša Grajska učna pot Žusem.
Društvo se s svojimi aktivnostmi (prikaz predenja volne, vleka vrvi) predstavlja na različnih sejmih in prireditvah v občini Šentjur in drugod po Sloveniji.
Leta 2006 smo izdali spominsko pesmarico “Ljudski biseri”, ki prispeva k ohranjanju dragocenega ljudskega izročila.